Our Latest Threat Matrix Report Is Out! Where we break down the latest threat developments and share what organisations should be preparing for in 2026.
Organisationer, der træner deres ledere til cyberkriser, opnår klarhed under pres, stærkere beslutningstagning og dokumenteret parathed.
Med afsæt i erfaringer fra mere end 100 alvorlige ransomware - og cyberhændelser leverer Delta og CSIS realistisk træning af topledelsen faciliteret af erfarne rådgivere og certificerede forhandlere.
Det hjælper ledelsen med hurtigere og mere koordinerede beslutninger, der reducerer nedetid, økonomiske tab og omdømmeskade – samtidig med at NIS2-tilpasset robusthed styrkes.
En cyberkrise er en ledelseskrise – ikke et IT-problem – så forhandling bliver til risiko- og omkostningsstyring, og tid bliver den mest værdifulde valuta, I kontrollerer.
Cybertruslen vokser
57 % af offentlige institutioner har det seneste år oplevet cyberangreb, der direkte forstyrrede den daglige drift.
21 dage er den gennemsnitlige nedetid efter et ransomware-angreb – uden ekstern ekspertbistand.
Organisationer handler for sent
Kun 5 % lever fuldt ud op til NIS2-kravene.
I 2024 blev Klaksvik Kommune ramt af et ondsindet ransomware-angreb. Som konsekvens blev kommunens administrative og backoffice-systemer lukket ned i næsten to uger.
Delta og CSIS støttede kommunen gennem hele hændelsen og gjorde det muligt for ledelsen at genvinde kontrol med situationen, analysere angrebet, forhandle med trusselsaktørerne og succesfuldt genskabe de stjålne data – og dermed reducere både økonomisk tab og skade på omdømmet.
Denne sag er beskrevet i flere detaljer i den nye bog "En usynlig fjende" – læs mere her.
Jan Kaastrup, teknisk cybersikkerhedsekspert hos CSIS, og Michael Sjøberg, gidselforhandler hos Delta Crisis Management, har sammen håndteret adskillige ransomware-angreb.
I en ny miniguide deler de deres 15 bedste råd til, hvordan du styrker din organisations cyberkrise-parathed – baseret på erfaringer fra virkelige forhandlinger.
Tip #1: Cyberangreb er ikke kun en IT-krise.
Når ransomware rammer, bliver det hurtigt kaldt et IT-problem.
Men i virkeligheden er det også en drifts-, juridisk- og kommunikationskrise.
Derfor er cyberangreb i praksis ledelseskriser. Og derfor skal topledelsen trænes i at håndtere dem....
Læs resten af tippet i miniguiden.
CSIS Security Group er førende inden for cybersikkerhed med et 24/7-beredskab. Vi er specialiseret i Managed Detection & Response, Offensive Security, Incident Response og Threat Intelligence.
CSIS hjælper organisationer med at forebygge, opdage og håndtere avancerede trusler – og styrker dermed både cyberforsvar og beslutningstagning i forbindelse med angreb. CSIS er en del af Allurity, en af Europas største grupper inden for cybersikkerhedstjenester.
Delta Crisis Management er en af Nordens førende specialister i cyberkrisehåndtering og forhandling med trusselsaktører. Deltas rådgivere omfatter specialister, der oprindeligt er trænet til at forhandle under ekstremt pres – blandt andet som gidselforhandlere.
Delta støtter topledelsen før, under og efter alvorlige cyberhændelser med ét mål: at sikre, at ledere er forberedte på at handle, når presset er størst. Med erfaring fra mere end 100 ransomware-sager hjælper Delta organisationer med at omdanne potentielt kaos til kontrol: The Privilege of Preparedness.